درباره رفتینگ

چرا با ایران رفتینگ سفر می کنم؟
ایران رفتینگ اولین گروه بین المللی در ایران است که از سال 1382 تاکنون سفرهای رودخانه ای متعددی در رودخانه های ایران و کشورهای خارجی برگزار کرده است. این تیم با بهترین کارشناسان طبیعت گردی کشور، راهنماهای با تجربه رودخانه ایرانی و خارجی و قهرمان های رشته قایقرانی در آب های خروشان همکاری دارد. سفرهای رودخانه ای ایران رفتینگ طبیعت دوستانه، هیجان انگیز و ایمن بوده و در اجرای آنها بر موارد زیر تاکید می شود:
- رعایت اصول ایمنی در رودخانه و محیط پیرامون
- رعایت اصول حفاظت زیست محیطی
- رعایت اصول اخلاقی
- ارائه خدمات با بهترین کیفیت ممکن

رفتینگ چیست؟
رفتینگ یا قایقرانی در رودخانه وحشی یکی از جذاب ترین فعالیت های توریستی و طبیعت گردی است که در آن مسافران سوار بر قایق های بادی مخصوص در رودخانه ها سفر کرده، از میان مناظر طبیعی نظیر جنگل ها، کوه ها، دشت ها و روستاها گذر کرده، و از تماشای طبیعت سوار بر قایق و عبور از امواج رودخانه لذت می برند. رفتینگ در دنیا طرفداران بسیاری دارد و شرکت های مسافرتی و کلوپ های ورزشی زیادی در دنیا اقدام به برگزاری چنین سفرهایی می کنند. اجرای این سفرها تخصصی بوده و برای اجرا از راهنماهای رودخانه حرفه ای و تجهیزات ویژه استفاده می شود. سفرهای توریستی رفتینگ می توانند با سایر فعالیت های طبیعت گردی و ماجراجویانه نظیر کمپینگ، جنگل نوردی، دوچرخه سواری، روستاگردی، سوارکاری و ... ترکیب شوند.

آیا رفتینگ خطرناک است؟
رفتینگ، همانند سایر فعالیت های ماجراجویانه در طبیعت استانداردهای اجرایی خود را دارد. در اجرای سفرهای ماجراجویانه دو نکته بسیار مهم است: استفاده از ابزار تخصصی و اجرا توسط تیم حرفه ای. نبود هر یک از آنها آنها به معنای حادثه است! با رعایت استانداردهای ایمنی، استفاده از راهنماهای حرفه ای رودخانه و تجهیزات تخصصی رفتینگ، می توان سفری هیجان انگیز، آرامش بخش و ایمن را تجربه کرد ولی اجرای سفر توسط افراد ناشی می تواند بسیار خطرناک باشد.

آیا تور رفتینگ در رودخانه برای من مناسب است؟
رفتینگ همانند سایر فعالیت های ماجراجویانه از نظر سختی درجه بندی خود را دارد و افراد می بایست با توجه به توانایی های جسمی، مهارت ها و تجربیات سفر خود را انتخاب کند. برای سطح بندی میزان سختی سفرهای رودخانه ای از سیستم درجه بندی بین المللی استفاده می شود. طبق این درجه بندی قسمت های خروشان رودخانه ها از 1 تا 6 سطح هستند:
با توجه به جدول فوق رودخانه هایی که دارای قسمت های خروشان 1 تا 2 هستند تقریبا برای توردیست ها از 6 تا 60 سال و حتی بیشتر مناسب هستند. مثال-بیشتر قسمت های رودخانه سفیدرود در استان گیلان و زاینده رود در استان های اصفهان و چهار محال و بختیاری سطح 2 تا 3 برای توریست های ماجراجو که از نظر جسمی و روحی سالم و به دنبال هیجان هستند و در رده سنی 12 تا 50 سال قرار دارند. مثال- رودخانه ارمند حدفاصل روستای معدن تا پل ارمند در استان چهار محال و بختیاری، بخشی از رودخانه هراز قبل از گزنک در استان مازندران، سزار در استان لرستان، سیروان در استان کردستان و کرمانشاه و ...
شرکت در سفرهای رودخانه ای در رودخانه های سطح بالاتر از 2 برای افرادی که دارای ناراحتی های تنفسی و قلبی و یا دارای معلولیت های جسمی هستند به هیچ وجه توصیه نمی شود.
سطح 3 تا 4 برای قایقرانان حرفه ای و طبیعت گردان و ماجراجویان حرفه ای که با قایقرانی در رودخانه آشنایی دارند و به دنبال هیجان بسیار زیاد هستند. مثال-رودخانه ارمند قبل از روستای معدن
سطح 4 تا 5 برای قهرمانان قایقرانی در رودخانه های وحشی و قایقران های ماجراجو مناسب است. بخش هایی از رودخانه هراز در استان مازندران، بختیاری در استان خوزستان و ...
سطح 5 تا 6 برای قایقران های ماجراجو که قصد انجام کارهای بزرگ را دارند و حاضرند در این راه جان خود را به خطر بیندازند. بخش هایی از رودخانه هراز در استان مازندران، بختیاری در استان خوزستان و ...
سطح 6 ویژه دبوانگان قایقرانی که قصد ثبت رکورد دارند، مثلا پریدن با قایق از آبشاری به ارتفاع 70 متر. در این سطح خطر مرگ قایقرانان را تهدید می کند و کوچکترین اشتباه می تواند منجر به مرگ قایقران شود. مثال- بیشتر آبشارها و قسمت های غیر قابل عبور رودخانه ها همانگونه که مشخص است افرادی که سابقه قایقرانی در رودخانه را ندارند به هیچ جه نباید در رودخانه ای که درجه سختی بیش از 3 دارد شرکت کنند.

آیا برای شرکت در تور رفتینگ باید شنا بلد باشم؟
خیر. در سفرهای رفتینگ تجهیزات ایمنی شامل جلیقه نجات و کلاه ایمنی در اختیار مسافر قرار گرفته و آموزش های ساده ای در خصوص حفظ ایمنی در رودخانه، چگونگی مواجه شدن با امواج و خوابیدن روی آب در حد نیاز سفر داده می شود لذا افرادی که شنا بلد نیستند هم می توانند بدون نگرانی در سفر رفتینگ شرکت کنند.
ولی اگر شنا بلد باشیم بهتر است. افرادی که شنا بلد هستند به دلیل آشنایی با آب از سفر لذت بیشتری می برند.

چه بپوشم؟
همیشه لباسی که برای رفتن به طبیعت انتخاب می کنیم باید راحت و مناسب شرایط آب و هوایی باشد.
پوشش مناسب برای خانم ها: روسری، لباس آستین بلند، کاور بلند تا زانو و شلوار بلند از جنس الیاف مصنوعی برای قایقرانی مناسب می باشد. (برای راحتی از لباس شنا در زیر لباس حتما استفاده شود.)
پوشش مناسب برای آقایان: لباس آستین بلند و شلوار بلند برای محافظت در برابر نور خورشید مناسب تر است.
کفش مناسب: کفش ورزشی و کتانی های قدیمی شما بدین منظور مناسب هستند، پوشیدن صندل های رودخانه نیز راحت است.

سایر وسایل مورد نیاز:
کلاه آفتابی نقابدار، عینک همراه با بند، کرم ضد آفتاب، حوله، اسپری ضد حشره، داروی شخصی، کارت شناسایی

از چه تجهیزاتی در رفتینگ استفاده می شود؟
تجهیزاتی که در سفرهای رودخانه ای مورد استفاده قرار می گیرند دو دسته هستند: تجهیزات انفرادی و گروهی.
تجهیزات انفرادی شامل جلیقه نجات، کلاه ایمنی و پارو که در ابتدای سفر در اختیار مسافر قرار گرفته و پس از سفر بازپس گرفته می شود.
تجهیزات گروهی شامل قایق های مخصوص رفتینگ، کمک های اولیه و تجهیزات نجات

راهنماهای تیم ایران رفتینگ چه افرادی هستند و چه وظایفی دارند؟
تیم راهنمایان ایران رفتینگ از بهترین راهنماهای رودخانه بین المللی خارجی و ایرانی و قهرمان های قایقرانی در آبهای خروشان تشکیل شده است. این افراد دوره های متعددی شامل راهنمایان رودخانه، نجات در رودخانه، کمک های اولیه و ... را گذرانده و همواره تحت تعلیم و بازآموزی مهارت های تخصصی هستند.
راهنماهای ما با احساس مسئولیت زیاد، اعتقاد به کار تیمی و برخورداری از دانش و مهارت لازم، سفرهایی طبیعت دوستانه و هیجان انگیز با رعایت استانداردهای ایمنی اجرا می کنند.